Ciekawostka Pierwszy, główny…

Ciekawostka

Pierwszy, główny stopień SLS – najmocniejszej rakiety świata gdy powstanie, na poziomie morza będzie słabszy od pierwszego stopnia Falcona 9 ( ͡° ͜ʖ ͡°).

SLS pierwszy stopień – 7440 kN
Falcon 9 pierwszy stopień – 7607 kN

SLS przy tym jest dużo większy i cięższy od Falcona. Sam pierwszy stopień SLS waży prawie 1000 ton a cały Falcon 9 waży ponad 500 ton. Ktoś jest ciekawy jak to możliwe w takim razie, że SLS będzie najmocniejszą rakietą na świecie?
Otóż wszystko dzięki magicznym doczepionym boosterom na paliwo stałe czyli SRB. Te dwa potwory, kompletnie niepozorne razem generują 32 tysiące kN ciągu. Dwie cienkie krótkie rakietki generują więcej mocy niż Falcon Heavy i Falcon 9 razem wizięte. Mają bardzo słaby impuls właściwy ale ich zadaniem jest tylko oderwanie całej rakiety od ziemi i wyniesienie jej na odpowiednią wysokość. Tylko dzięki nim SLS odrwie się od powierzchni. Po odłączeniu SRB 4 silniki z pierwszego stopnia będą już w stanie napędzać ją dalej a dzięki temu, że paliwem jest wodór będzie to bardzo efektywne i po odłączeniu pierwszego stopnia, drugi będzie już miał taką wysokość i prędkość, że będzie w stanie wynieść duży ładunek na dużą odległość.

#spacex #nasa #sls