Krótkie podsumowanie, żeby…

Krótkie podsumowanie, żeby sie pytania nie pojawiały i zeby posty sie nie powielały.

pokaż spoiler gdyby fokus nie byl tak zarozumialy a komary nie wkurwialy xD

28.09.2019 na Boca Chica, Texas miała miejsce prezentacja Starshipa oraz krótkie podsumowanie przebytych już prac.
Zbudowany egzemplarz jest numerem 1 – mark 1. Za około miesiąc do dwóch poleci na 20 km i wyląduje. Na florydzie budowany jest mark 2, równocześnie zaczną niedługo budować mark 3 i 4.
Mark 3 będzie pierwszym, który ma w planach osiągnąć orbitę. Do tego potrzebny będzie booster Super Heavy ponieważ finalnie Starship nie będzie SSTO czyli nie będzie w stanie polecieć na orbite ziemską i spowrotem samodzielnie.
Statek będzie miał 3 silniki przeznaczone do pracy w atmosferze i 3 silniki w wersji próżniowej. Booster ma mieć 31-37 a minimalnie 24. Booster ma lądować tuż obok miejsca startu.
Dzięki stali nierdzewnej pojazdy będą bardzo odporne na temperature i nie będą wymagały prac pomiędzy lotami. Starship ma dostać na brzuchu cienkie płytki osłony termicznej i dzięki stali nierdzewnej nie będą przyjmować na siebie całej temperatury i będą odporne na zniszczenia. Musk stwierdził, że biorąc pod uwage wszystko, stal nierdzewna to najlżejsza i najlepsza opcja. Dzięki temu, że to zwykłe płaty stali będzie można łatwo naprawiać lub obrabiać coś nawet w kosmosie.
Starship + booster = 118 metrów wysokości.
Projekt pochłania mniej więcej 5% zasobów firmy (to w odpowiedzi na post Bridenstine).
Cała wioska w Boca Chica będzie musiała być wykupiona.
Musk (i nie tylko) uważa, że idzie to bardzo szybko i tanio i tak naprawdę jeśli do pół roku polecą na orbite to ludzie mogą już polecieć w przyszłym roku. Z uwagi na 100% wielokrotny użytek booster może latać kilka razy dziennie, statek również (ale mniej ponieważ wymaga odpowiedniej orbity do powrotu więc kilka kółek trzeba będzie zrobić). Porównał to do rakiet jednorazowych – jeśli te potrzebują 10 lotów na certyfikacje to trzeba wyprodukować 10 rakiet i potem 10 razy je zniszczyć po wykonaniu lotu (hehe SLS). Starship może zrobić te 10 lotów w 10 dni więc czas potrzebny na sprawdzenie i przekonywanie jest absurdalnie krótki.
Tankowanie od dupy strony tak jak w poprzednich prezentacjach bez zmian.
Kolejne ciekawe porównanie, wg. Muska jeśli by zsumować możliwości wszystkich istniejących rakiet na świecie łącznie z Falconami to wyjdzie około 200-300 ton. Sam Starship może za jednym lotem wynieść 150 ton i wrócić a więc 2 loty oznaczają tyle samo lub więcej niż wszystkie inne rakiety świata. Powierzchnia hermetyczna to 1000m3 co daje około tyle co ma ISS. To tak jakby z każdym lotem wynosić ISS na orbite.

Ten projekt to przyszłość i to nie byle jaka. To ogromny skok, który sie nikomu raczej nie śnił. To nie jest po prostu mocniejsza i tańsza rakieta. To nie jest usprawnienie czegoś co istnieje. To całkowita rewolucja. SpaceX przed lądowaniem ludzi na Marsie wyśle tam kilka Starshipów. Z taką ładownością to na tych ludzi będzie tam już czekać praktycznie gotowa infrastruktura do złożenia.

I to chyba wszystko co istotne.

#spacex #nasa #elonmusk